Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Doplnky stravy

Ako vyberať prípravky na hemoroidy?

Hemoroidy - strašiak každého dospelého človeka, ktorý je nepríjemný nielen fyzicky, ale aj psychicky. Štatistiky udávajú, že se vyvinú u každého druhého. Nie každý však o tom vie. Častejšie postihujú mužov. Keď už vychádza krv z konečníka a je cítiť bolesť, je už na prevenciu neskor. Pritom vďaka nej sa dá riziko vzniku hemeroidov podstatne znížiť.

Čo to je hemoroid?

Hemoroidy (používa sa aj označenie hemeroidy) sú prirodzenou súčasťou každého ľudského tela. Sú to vlastne žily vo vchode do konečníka alebo priamo v konečníku. Ich funkciou je uzatvorenie otvoru konečníka. Ak je všetko v poriadku, človek o nich nevie. Žily v oblasti konečníka sú extrémne citlivé. Hlavným dôvodom je to, že sa nachádza v dolnej polovici tela. Prácu im sťažuje aj to, že oproti ostatným žilám nemajú vo vnútri chlopne, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi. Ak dôjde k ich zanieteniu a zväčšeniu, hovoríme o hemeroidálnom ochorení. To spôsobí nepríjemné pocity pri stolici aj pri samotnom sedení.

Aké sú príčiny vzniku hemeroidov?

Hemoroidy môžeme označiť ako civilizačnú chorobu. Za pôvodcu všetkých problémov týkajúcich sa hemoroidov sa dá považovať nedostatok času. Ľudia nemajú čas cvičiť, chodiť, hýbať sa. Nevenujú dostatok času svojmu stravovaciemu režimu. Takisto aj stres je spúšťačom rady zdravotných problémov.

Aké sú príznaky hemeroidov?

Najznámejším prejavom je výskyt krvi na toaletnom papieri a krv v stolici. Krv máva jasnú červenú farbu. Může sa objaviť aj svrbenie konečníka, niekedy s výskytom kožnej vyrážky, ďalej mokvanie, zdurenie, hlienovitý výtok alebo bolestivá hrčka v konečníku. Veľmi nepríjemná je aj bolesť, ktorá toto ochorenie sprevádza, najmä pri vyprázdňovaní, sedení či nadmernom potení v análnej oblasti. Dochádza k tlačeniu a pichaniu, niekedy s pocitom cudzieho telesa.

Ako sa hemeroidy liečia?

Aby sme boli presní, hemoroidy nie sú choroba, liečia sa len problémy s nimi spojené. Hemeroidálne ochorenie je často zastreté hanbou. Preto veľa chorých odkladá návštevu lékara. Pritom zanedbanie liečby môže viesť k ďalším ochoreniam. Ak problémy s hemeroidmi trvajú dlhšie ako desať dní, je nutné návštevu lékara neodkladať. Ľahšia forma choroby je liečiteľná len prípravky na liečbu hemeroidov. Pokiaľ také liečenie nezaberie, nastupuje chirurgický zákrok alebo niektorá z modernejších metód.

Čím liečbu hemeroidov doplniť?

Liečbu je dobré doplniť sedacími bylinnými kúpeľmi (Hemoral bylinkový kúpeľ, Dubová kôra Megafyt) alebo kúpeľ v hypermangáne.

Napuchnuté žily ukľudňuje a bolesť zmierňuje obklad z bazy čiernej. Rozmliaždením menšieho množstva bobuli s teplou vodou vznikne pasta. Tá sa nanáša na gázu v niekoľkých vrstvách striedavo pasta a gáza. Obklad sa prikladá na konečník a nechá sa pôsobiť niekoľko hodín.

Kombinácia vitamínu C, listnatca kopijovitého a flavonoidov posilňuje a sťahuje žily. Na otvorené hemoroidy môže byť účinný zinok. Na bolestivé hemoroidy je vhodná ľubovníková alebo brezová masť, ktorá pomáha k spľasnutiu opuchov.

Akú prevenciu odporučiť?

Pite veľa vody, jedzte zdravo a dodávajte telu vlákninu, hýbte sa, dodržujte hygienu.

 

Autor článku: MojaLekáreň.sk